Proje Yöneticisinin En Önemli Donanımı

Proje yöneticisi olarak tüm bu gerçekler ve zorluklarla baş edebilecek donanımınız var mı? İlk akla gelen cevapları duyar gibiyim. Proje yönetimi süreç ve yöntemlerini bilmek, yani işin tekniğini bilmek, bu konuda deneyimli olmak en önemli donanımımız diye düşünüyorsunuz. Bence bunlar doğru ama eksik. Bu kayak yapmaya giderden sadece kayak ve ayakkabısının yeterli olacağını düşünmek gibi. Kayağa böyle giderseniz kayabilirsiniz ancak uzun süreli olmaz ve biraz yıpranırsınız.

Proje yöneticilerinin çok iyi bildiği bir cümle vardır: Proje yöneticisi zamanının %80’ini iletişimle geçirir. Şimdiye kadar aldığınız proje yönetimi eğitimlerinizi düşünün. Bu eğitimler ne oranda %80 zamanınızı harcadığınız iletişime yönelikti? Benim deneyimim bu oranın çok düşük olduğu yönünde. Evet Proje Yöneticisinin liderlik becerileri, paydaş ve insan yönetimi çok önemsenir, bu önem oldukça vurgulanır. Ancak öğrenmeye gelince işin kolayını seçer süreçler, yöntemler gibi proje yönetim tekniklerini tercih ederiz. %80 ağırlığı liderin iletişim becerilerine vermeyiz.

Aslında iletişim becerilerine giden yolun formülü basit:

                Özbilinç + Özdenetim + Sosyal Bilinç -> İlişki yönetimi *

(*Yeni Liderler, Daniel Goleman, Richard Boyatzis, Annei McKee)

Duygusal zeka becerilerinden bahsediyoruz. Özbilinç, özdenetim ve sosyal bilinç bizi ilişki yönetimi için donatırken proje sahasına tam donanımlı çıkmamızı sağlar. Duygusal Zeka kitabının yazarı Daniel Goleman EQ yetkinliklerinin öğrenilebilir olduğunu iddia ediyor. İki önemli aşaması var: Farkındalık ve davranış değişikliği. Doğan Cüceloğlu hocamız der ki; farkındalık çok önemli ancak davranış değişikliği için azimle çaba göstermek ve çalışmak gerekir, yoksa farkındalık tek başına bir şey ifade etmez.

Duygusal zeka bir proje yöneticisinin en önemli donanımı. Bu donanımı kazanmak, geliştirmek için çaba sarfedin. Peki nasıl olacak? Bu da başka bir yazının konusu olsun.